Siła jest Kobietą ponad Granicami Moduł III: Szukamy naszych wspólnych słowiańskich korzeni
Projekt trwa i rozwija się wspaniale. Pogłębiają się nasze znajomości, uczymy się od siebie, poznajemy swoje kraje, tradycje i zwyczaje. We wtorek zrealizowałyśmy moduł III warsztatów czyli poszukiwanie wspólnych korzeni. Można odnaleźć wiele wspólnych cech łączących państwo polskie i ukraińskie. Najważniejszą z nich są wspólne korzenie kulturowo językowe pochodzące od jednego narodu słowiańskiego. To właśnie tam są prapoczątki Polski oraz Ukrainy. To z kolei poskutkowało sporym podobieństwem językowym. Słowa w języku ukraińskim brzmią bardzo podobnie do polskich. Porozumiewanie się nie sprawia nam problemów. Język jest jednym z budulców tradycji, która od wieków także łączy oba państwa. To skutkuje także zaciąganie od siebie wzajemnie wzorców narodowych i kulturalnych. Narodowy strój ukraiński jest podobny do góralskiego stroju polskiego, zatem i folklor łączy oba państwa. Podobne jest brzmienie muzyki oraz tańce regionalne. No i mentalność podobna, przez co dobrze się rozumiemy...
W ramach projektu stwarzamy przyjazny klimat i dajemy wsparcie kobietom ukraińskim, które znalazły się w obcym społeczeństwie, wśród nas, zmuszone do ucieczki z własnego kraju. Bo one oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb na obczyźnie, potrzebują pomocy i wsparcia od ludzi. Kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa, godności i akceptacja w nowym środowisku. I to właśnie od nas otrzymują.
I staramy się pomagać, jak umiemy, bo rozumiemy bardzo trudny czas z jakim mierzą się nasze koleżanki z Ukrainy.
Wczorajsze spotkanie warsztatowe za nami. Były zajęcia wicia wianków, były łąki, przepyszne, pieczone ciasto i pięknie spędzony wspólny czas.
Komentarze
Prześlij komentarz