Projekt "Zero waste-praktycznie w Gminie Psary" zakończony!

 

        Nasze Stowarzyszenie  zakończyło realizację projektu 

                 „Zero waste- praktycznie w Gminie Psary”

Misja Stowarzyszenia Kobiet 18+ obejmuje szerokie spektrum działań, w tym także na edukację ekologiczną. Grupa członkiń zakończyła właśnie kolejny projekt, korzystając z dotacji i wsparcia Operatorów: 

Śląskie Nowe FIO, Narodowy Instytut Wolności, Klaster Innowacji Społecznych. 



 Projekt był odpowiedzią na problem, który każdy konsument może zaobserwować podczas wykonywania zakupów w supermarketach. Dotyczy on masowego używania jednorazowych worków plastikowych na warzywa i owoce. Polak zużywa średnio około 300 takich toreb rocznie, średnia dla Europy to 200. Niemiec zużywa ich około 60, a Duńczyk tylko 4! Obliczono, że reklamówka służy nam średnio tylko 12 minut – tyle co droga ze sklepu do domu. Worki foliowe stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Ich rozkład może trwać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. Nie są trwałym produktem, szybko ulegają uszkodzeniom. Recykling nie jest efektywny. Reklamówki i inne foliowe produkty trafiają w lepszym wypadku na wysypisko śmieci, w gorszym zalegają w rowach lub w lasach. Przez foliówki giną tysiące zwierząt. Niektóre niechcący zaplątują się w nie i padają z wyczerpania, podczas próby uwalniania. Inne zjadają je, myląc z pożywieniem. Reklamówki produkowane są ze sztucznych surowców, które w trakcie rozkładu wydzielają do środowiska naturalnego szkodliwe dla niego substancje chemiczne. Plastikowe worki szkodzą też w miastach, np. zatykając kratki ściekowe. Co zatem robić? Dobrym sposobem jest nagłaśnianie, zapobieganie i podpowiadanie prostych, konkretnych rozwiązań. Tak uczyniły Członkinie SK 18+, realizując projekt „Zero waste-praktycznie w Gminie Psary”. W ramach zadania została przeprowadzona akcja społeczna „ Bądź EKO!” w obrębie marketu Karolina, w celu informowania społeczeństwa o idei zero waste poprzez dystrybucję ulotek i eko-długopisów. Ważnym elementem akcji było przekazanie konsumentom 208 sztuk uszytych worków zakupowych wielorazowego użytku, w celu ograniczenia użytkowania toreb plastikowych. Worki zostały uszyte podczas cyklu warsztatów w siedzibie organizacji, opatrzone logotypami Operatorów i Realizatora projektu, a także Gminy Psary, na terenie której Stowarzyszenie Kobiet 18+ prowadzi aktywną działalność.


Edukacja i prezentowanie dobrych praktyk, to chyba najwłaściwsza droga do osiągnięcia zamierzonego rezultatu- powiedziała GP- inicjatorka i koordynator projektu. Uświadomienie społeczeństwu, poprzez konkretne, praktyczne działanie, możliwości ograniczenia zaśmiecania świata, ma szansę, krok po kroku, zmieniać zaangażowaie społeczeństwa w ten obszar aktywności społecznej”.


W projekcie wzięło udział 20 wolontariuszek, upowszechniając tym samym ideę wolontariatu i zaangażowania społecznego na rzecz ochrony środowiska. Jako rezulaty projektu uczestniczki wskazały: podniesienie świadomości konsumenckiej oraz rangi stowarzyszenia jako jako organizacji wdrażającej wartościowe idee w sposób praktyczny, promowanie dobrych praktyk, wskazanie na odpowiedzialność każdego człowieka względem ochrony zasobów naturalnych oraz troskę o kondycję środowiska.

Przeprowadzenie akcji to także pokazanie jak znaczące są nasze konsumenckie działania i wpływ indywidualnych wyborów na otoczenie. Członkinie zapowiedziały kontynuację działań w tym zakresie.

A oto fotorelacja dokumentująca poszczególne etapy realizacji projektu:

1. Planowanie działań i omówienie założeń projektu, podział zadań indywidualnych i zespołowych.  


2. Zajęcia warsztatowe polegające na uszyciu łącznie 208 sztuk worków zakupowych wielorazowego użytku dla konsumentów.








3. Zaplanowanie i realizacja zakupów  niezbędnych materiałów do pracy oraz  materiałów reklamowych.














    Zaplanowanie i wykonanie działań promocyjnych, oprawy foto-video itp.


4. Spakowanie pakietów dla konsumentów podczas zaplanowanej akcji Bądź EKO!


5. Nagłośnienie akcji na terenie Gminy Psary poprzez rozplakatowanie zaproszeń.



6. Zorganizowanie akcji społecznej Bądź EKO! w obrębie lokalnego marketu Karolina.













Jesteśmy bardzo zadowolone z osiągniętych rezultatów naszej pracy zespołowej oraz  wartościowej działalności na rzecz społeczności lokalnej. Brawo MY! Brawo cały Zespół!

                                                                     SK 18+


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Biogram i program wyborczy Grażyna Polasiak

Spoczywaj w spokoju Małgosiu [*]